Tem
14
    
Temmuz-14-2010

Modacılar, gelinlik seçerken önem verilmesi gereken ilk kuralı, gelinliğin kişiye özel olması ve vücut tipine uygun seçilmesi şeklinde özetlese de, tercihler biraz da ait olunan topluma göre değişiyor. Dünyanın önde gelen gelinlik üretim merkezlerinden biri olan İzmir’de gelinlik tasarımcıları, Arapların en çok ”gösterişli”, Avrupalıların ”sade”, Türklerin ”ikisinin ortası” gelinlikleri tercih ettiğini söylüyor.

Türk gelinlikleri’nin dünyada önemli isim yaptığı ve ciddi bir ihracat gerçekleştirdiği ve dünyada ilk üçün içinde olduğu biliniyor.

Arap gelinleri biraz daha gösterişli, taşlı, kabarık, sadelikten uzak gelinlikleri tercih ediyorlar. Avrupa sadeliği tercih ediyor. Türkler ise ikisinin ortası…

Gelinlik deyince önce beyaz ve kabarık düşünülüyor, ama bu sene tül etekler, Swarovski taşlar, Fransız danteller, kabarıklar var, bunun yanında balık model dediğimiz üstü oturan, eteğe doğru açılan modeller moda. Özellikle krem, kırık beyaz rengi birinci tercih. Süt beyaz geri planda kaldı biraz. Yeni jenerasyon yeni modellere daha çabuk adapte oluyor. Ama yine de taşlarla süslü gelinlikler isteniyor. Taftanın türleri, türlerin değişik versiyonları var, renkler daha koyulaştı, etekler kabarık olsa da daha kuyruklu.

Duvaklara gelince, genellikle orta ve uzun boy, dantel kenarlı, taşlarla süslü duvaklar tercih ediliyor.

Gelinliklerin fiyat aralığı ise taş, dantel kullanılmayan gelinliklerin 1200 liradan başladığı, kuyruğuna, kumaş kalitesi, miktarı ve kullanılan aksesuara göre 5000 liraya kadar çıktığı görülüyor. En fazla satılan gelinlikler ise 2000, 2500 lira aralığında gelinliklerdir.Yorum Yap

isim: 
Yorumlar: