Mar
27
    
Mart-27-2011

Gelinliğin fiyatı, marka değerini hariç tutsak bile, kumaş miktarı, kullanılan kumaş cinsi, dikiş, üzerindeki ekstra süsler, aksesuarlar, kullanılan dantelin menşei (hint, fransız vb.), taş, boncuk vs gibi faktörlere göre belli oluyor. Ucuzdan pahalıya göre kumaşlar tül ile başlayıp sırasıyla organze, tafta, ipek tül, ipek şantuk, ipek tafta, ipek ziberlin şeklinde sıralanıyor ve buna görede gelinliklerde fiyat farkları olabiliyor. Bir de sadece kumaşla yetinmez, güpürdü, danteldi, taştı hele ki illa swarovskiydi derseniz maliyetler doğal olarak artıyor.

Kabaca gelinlik satan firmaları fiyatlarına göre sıralamaya çalıştım, baktığınızda aslında tek bir yerde farklı fiyat aralıklarında gelinlikler bulmak mümkün. Bir de sadece gelinlik fiyatı sizin için yeterli olmayacak, duvak ve kese’de bir diğer kalem ve tutarınızı artıracak. Örneğin bazı yerler bunları ücretsiz verirken, bazı yerlerde ekstra ücretler isteyebiliyor. Dantel duvakların fiyatı bazı yerlerde 2000 TL’leri buluyor ki bu bazıları için gelinliğe bile vermek istedikleri tutarın üzerinde.

0 – 1000 TL arası
1000 TL altında bir gelinlik arıyor ve İstanbulda yaşıyorsanız açıkçası işiniz biraz zor. Eğer 2010 senesinde evlenecekseniz, mutlaka indirimleri takip edin (Ekim – Aralık arası sezon açılmadan önce %50 indirimler oluyor) Gelinlik kiralamak bir çözüm olabileceği gibi, yine düğününüz seneye gerçekleşecekse Amerikan malı bir gelinliği yurtdışından istetebilirsiniz. 150 – 500 dolar civarlarına sizin ölçünüze göre gelinlik yapıp gönderiyorlar. Fakat görmeden alma riskine sahip.

Bir diğer seçenek ise, Fatih, Mahmutpaşa, Kadıköy’deki küçük gelinlikçilere giderek şansınızı denemek, büyük moda evlerinde fiyatlar epey pahalı.

1000 – 1999 TL arası
Bu aralığa çıktığınızda seçenekleriniz nispeten artıyor. Özellikle pazarlık yapabileceğiniz yerlerde, ve bazı yerlerdeki nispeten sade modellerde şansınız var. Aysira, Geleceğin Gelini bu tutarlarda seçenek bulabileceğiniz yerler olarak sayılabilir. Bunun haricinde Kadıköy ve Fatih’teki gelinlikçilerde seçenekleriniz artmakta, ve dikim sizin için bir başka opsiyon haline gelmektedir. Aysira’da kese fiyatın içine dahil olmakla beraber, duvak için 100 – 250 TL arasında bir tutar istiyorlar.

2000 – 2999 TL arası
İşte bu benim tüm araştırmalarım, girip çıktığım mağazalar ve konuştuğum kıdemli gelinlerin (yani çoktan evlenmiş arkadaşların) fikirlerinden sonra “ideal” olarak nitelendirmeye karar verdiğim aralık. Daha yukarı çıkıldığında düğün sonrası ya keşke daha az verseydim gibi bir his gelebiliyormuş insana :)
Öyle ki hemen hemen her yerde bu tutar aralığına göre bir model bulma şansınız olduğu için seçenekleriniz artıyor, dolayısıyla daha rahat karar veriyorsunuz (benim gibi huysuzlukta yapabilirsiniz tabi) Ayrıca dikim istediğinizde sade modeller genelde 2500 – 3000 civarlarına mal oluyor.

Pronovias; 2800 TL’den başlayıp, 5000 lerin üzerine çıkıyor (Manuel Mota, Elie Saab) Geçen seneden kalanlara %30, Peşin ödemelere %10 indirim yapıyorlar. Sade duvak ve kese hediyeleri, dantel duvaklar 300 TL den başlıyor.

Lamedore, Amerika’dan gelen Mon Cheri, Sophia Tolli ve Eden Bridal’ın satıldığı mağazada fiyatlar 2000 TL’den başlıyor ve 5000 lere gidiyor,düz duvak, tarlatan ve kese fiyata dahil, nakit ödemede %30 indirim, kredi kartına 6 taksit yapıyorlar.

Weddies – en sevdiğim – Sincerity, Novia D’art, Justin Alexander satılıyor. 3000 – 5000 arası fiyatlara %30 – 40 indirim var. Tarlatan, kese ve düz duvak fiyata dahil.
Akay; 2000 – 5000 arası gelinlikler bulmak mümkün, biraz ticari bir işletme, pazarlık yapabiliyorsunuz. Fiyata herşey dahil, mağazada gördüğünüz modeller üzerinize göre tekrar dikiliyor.

Privenuptia Fiyatları 2500 TL civarlarından başlıyor. 5000 üzeri modeller de bulmak mümkün

3000 – 4999 TL
Buraya biraz az talep gelmiş. Yukarıda bahsettiğim çoğu markanın bu aralığa giren modelleri yanı sıra aşağıdaki mağazalarda seçenekler bulunabilir.

* Vakko Wedding La Sposa ve St Patrick koleksiyonu 3000 TL’lerden başlıyor. Gelinlik fiyatında kesinlikle indirim yapmıyorlar (sezon sonu hariç) ve her aksesuarınız ekstra.

Duvaklar 2500 TL civarına kadar çıkabiliyor. Sade düz kese için 150 TL istiyorlar. Gelinlikler yurtdışından geldiği için 3 aya kadar zaman gerekiyor.

  • Artisan İstediğiniz kumaşla size çizdikleri modeli dikiyorlar. 3 – 4 bin dolar seviyelerinde bir fiyatlama yapıyorlar.
  • Songül Sarpaş Hazır modelleri olduğu gibi, dikimde yapabiliyorlar. 3500 TL ortalama fiyatları.
  • Figen Bağzıbağlı Genelde modelleri 5000 üzeri olmakla beraber, 3000 – 5000 aralığında modeller bulmak mümkün.
  • Beyaz Butik Fiyatları 3000 TL civarlarından başlıyor. 5000 üzeri modeller de bulmak mümkün. Gittiğiniz zaman size öncelikle fiyat aralığını soruyor ve buna göre yönlendiriyorlar. Dün Cosmopolitan Bride’da baktığım Cymbeline gelinliklerin fiyatları 9000 civarındaydı.

5000 TL üzeri;

5000 TL üzeri olabilir dediğiniz zaman sizin için önerim Vakko Wedding’de bulabileceğiniz Oscar de la Renta, Reem Acra, Vera Wang gibi modeller olacaktır. Para vermişken iyi bir designer’dan alıp 20 sene sonra kızınızı ya da gelininizi gelinlik parasından kurtarmış ve gelinliğin parasını misliyle çıkarmış olabilirsiniz. Ayrıca Caddede ve Kadıköy’de bulunan Özgül Moda Evinde de 7500 – 9000 TL civarı modeller mevcut ama ordan kim ve neden bu paralar verip de gelinlik alır bilmiyorum, bileniniz varsa memnuniyetle beklerim farkını öğrenmeyi.
Ve bu tamamen duygusal bir alım diyen sevgili %9’a sevgilerimi gönderiyorum, umarım gönlünüze göre güzel bir şeyler bulursunuz. Hani şu gelinlik üzerinizdeyken gözlerinizin içi gülecek şekilde.

Yazı derlemesi için blogger arkadaşımıza teşekkür ederiz.nurten 28 Nis 11 Saat: 20:40 #

10 gün önce fatih şubesine gelinlik bakmaya gittim,1tanesini çokta beğendim.esra diye biri müdürmüş(nasıl müdürse???)sözde o ilgilendi.ama ne ilgisi ilginin iisi yok.bilgisiz biri.sorularıma cvp bile veremedi.satmak gibi bi niyet istek göremedim.dolayısıyla gelinlik isteğim orda yarıda kaldı.gelinlikler süper ona lafım yok.ama personeli sıfır.hele müdür öyleyse diğerlerini düşünemiyorum

Yorum Yap

isim: 
Yorumlar: