Tem
27
    

Gelinlik Kumaşları

Gelinlik modelinin seçimi kadar doğru kumaş ve doğru terzi seçimi de önemlidir. Beğendiğiniz model, seçtiğiniz terzinin şimdiye kadar denemediği figürler taşıyabilir. Mutlaka işinde usta, gözünüzün tuttuğu birisine diktirmelisiniz. Çünkü bu olmadı yenisini dikkelim diyecek vaktiniz her zaman olmayabilir. Gelinlik fiyatını da belirleyen aslında işçiliğidir. Daha sonra işlemesi ve taşları sonra da kumaşı gelir. İstediğiniz kumaş bazen bulunması zor pahalı bir kumaş ise o zaman kumaş fiyat bazında birinci gelebilir. Şimdi gelinlikte kullanılan kumaşların bir bölümünü tanıyalım.

İpek Şantuk Fay : Yollu, dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş, düz kesimli gelinliklerde klasiklere nazaran daha fazla tercih edilir.

Fransız Danteli : Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir.

Güpür : (Kordone dantel) Özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Sonbahar ve kış gelinliklerinde tercih edilmektedir.

Kordone Dantel : Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş yaz gelinlikleri için tercih edilir.

Saten: En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır.

Şantuk : İpek dokulu, parlak ve seyrek yapıda bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir. İpeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygundur.

Şifon : Şeffaf ve ince yapısıyla yaz gelinliklerinde kullanılır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinlik için uygundur.

Organze : Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Gelinliği bütün bedende kullanmak için ideal bir kumaş türüdür. Klasik ve sıra dışı gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Tafta : Gelinliklerde ve nişanlıklarda yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Hem pastel, hem parlak renklere sahip bir kumaştır. Gelinliğin üst ve etek kısmında kullanılabilir. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulanır.

Tül Üzerinde Brode : (Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır. Gelinliğin yaka, göğüs ve kol bölümlerinde kullanılır. Her mevsim gelinlikleri için uygundur.

Ziberlin : İpek bir kumaş olup üzerinde dokuları vardır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır. Kuplu gelinliklerde kullanılır. 
Haz
13
    

Privenuptia Show TV’de

Gelinlik Tasarımlarıyla Ve Abiye Modelleriyle Gelin Adaylarının Hayallerini Süsleyen Privenuptia, Tasarım Ekibinin Hazırladığı 2011 Koleksiyonu İle Show TV Ekranlarında Yer Aldı.

Privenuptia tasarımcısı Berke Türkmen Privenuptia’nın geniş model ve renk seçeneği sunan 2011 koleksiyonundaki modeller ve günün trendleri hakkında bilgi aktarıp, gelin adaylarına ipuçları verdi. Le Bouquet Mariage yetkilisi Yeşim Keymen de sezonun gözdesi olan ve evlenecek çiftler tarafından en çok tercih edilen düğün konseptlerini anlattı. Le Bouquet Mariage tarafından düğün atmosferi yaratılan Privenuptia’nın Kuyumcukent Mağazası’nda gerçekleştirilen çekimlerde gelinlik ve abiye modelleri sergilendi.

Düğün organizasyonu için Le Bouquet Mariage’i tercih edenler, rüyalarını süsleyen gelinliğe Privenuptia’da kavuşurken yüzde 20 indirim şansına da sahip oluyor. Aynı şekilde, gelinliğini Privenuptia’dan alanlara da Le Bouquet Mariage düğün organizasyonlarında yüzde 20 indirim sağlıyor. Bu sezon sonuna kadar geçerli olacak uygulamayla; evlenecekler çiftler, hayallerindeki gibi bir gelinlik giyerek masal gibi bir düğünle mutlu sona erecekler. 
Nis
24
    

Gelinlik Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Gelinlik kiralarken yine normalde de olduğu gibi provalara gelirsiniz. Beğendiğiniz modelin vücut ölçülerinize uyanı varsa aynı gelinlik size kiralanır. Yoksa üzerinize göre dikim yapılır ve size 3 gün önceden verilir.

Gelinlik kiralama yaparken dikkat etmeniz diğer bi konu ise düğün tarihinden en az 3 hafta önce gelinlikcinizle anlaşmış olmanız gerekir ki düğün gününüze 1 hafta kala gelinlik dikimini yetiştirebilsin.