Ağu
24
    
Ağustos-24-2011

Batıda çılgınlık haline gelen dövmeye karşı kına modası başladı.Türkiye’de uzun süredir kullanılan kına, dövme gibi vücuda zarar vermediği ve kalıcı olmadığı için artık gençler arasında tercih edilen bir boyama şekli oldu.İşte kınadan yapılan müthiş güzel şekiller…

İngiltere’de açılan bir merkezde birbirinden müthiş kına modelleri sergilendi.

15. ve 19. yüzyıllar arasında; balgam, baş ağrısı, nezle, göz ağrısı, çocuklarda çiçeğe karşı ve de ateşli hastalıklarda kullanılan kına, bazı saray ve attariye defterlerinde baş köşeyi işgal etmişti.Gerek Avrupa’da, gerekse İslam dünyasında çok bilinen bu madde, Hindistan’daki Müslümanlar arasında da kullanılmıştır. Hindistan ve Arabistan kökenli bir bitki olan kınanın yaprakları kurutulup öğütülerek toz haline getirilir. Daha sonra toz halinde bulunan kına su ile karıştırılarak bulamaç haline dönüştürülür ve bu şekilde kullanılır. Bulamaç haline dönüştürülen kına boyama özelliğine sahiptir ve boyanan maddelere az yada çok kızıl bir renk vermektedir.

Saça yakıldığı zaman saçı güçlendirmekte ve saç diplerini canlandırmaktadır. Bazı deri hastalıklarında derinin direncini arttırıcı etkisi vardır ve bazı mantar hastalıklarının üremesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ishale iyi geldiği ve bağırsak kurtlarını düşürücü özellikleri bulunduğu da bilinmektedir.

Kına, Amazon Yağmur Ormanlarının doğal bir ağacıdır. Kınanın elde edilmesinde kullanılır. Kına ağacı (Hinna), anayurdu Hindistan olan ve Arabistan’da ve Akdeniz ikliminde yetiştirilir. Ayrık dallı ve geniş yapraklı bu ağacın kurutulmuş yapraklarından kına elde ediliyor. Bu madde sıtmanın tedavisi ve sıtmadan korunmada da özellikle kullanılan bir ateş düşürücüdür. İran ve Hint kınası gibi farklı çeşitleri mevcuttur.
Kına Hindistanlı kadınlar için ayrı bir öneme sahiptir.Batılı gençlerin dövme merakları Hindli kadınların birbirinden hoş kına motiflerinden esinlenmiştir.Hint kızları özellikle düğünlerde adeta birer sanat eseri gibi duran kına yaptırırlar.

Kına Modelleri  Resimleri

Kına Modellerinden bir kaç resim paylaştım. Bizim ülkemizde de kırmızı dandik şekillerde yapılacağına bu işi Türk usulüne çevirsek ne güzel olur aslında.Yorum Yap

isim: 
Yorumlar: